1277
690771

GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Fanerat med ljust lövträ mot mörk botten, samt valnöt. Rika inläggningar av växtslingor. Huv med delvis genombruten dekor. Urtavla av mässing märkt "Markwick London". Höjd 278 cm. Urtavlans mått: höjd 35,3 cm, längd 35,6 cm. Med sekund-, minut- och timvisare, samt datum. Klockspel med sju klangskålar. Vev, tre mässingsklädda lod samt mässingsklädd pendel medföljer.

Krönande dekor saknas.

James Markwick was free of the Clockmakers’ Company in 1666. His son of the same name was free of the Clockmakers’ Company in 1692 and appointed Master in 1720.