1280
691040

BORDSUR, av Johan Gottlieb Steuer, Tyskland 1600-talets slut, Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Mässing och försilvrad koppar och mässing. Hexagonalt. Urverket signerat "Johan Gottlieb Steuer a Guben". Med tim-och minutvisare. Längd 10, höjd 7,5 cm.

Ställvis slitage.