1289
726779

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad sifferring märkt "SIRONVAL A PARIS" (urmakare i Paris nämnd på olika adresser från 1820 t.o.m. 1850-tal. Urhus i form av biblioteksinredning med krönande byst av Rousseau. Höjd 37, längd 16 cm. Pendel och nyckel medföljer.