1290
723967

BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren, verksam i Stockholm 1811-1839, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Vitemaljerad urtavla märkt "J: F: Cedergren Stockholm". Krön med stående Amor. Fyrsidigt postament med dekor av av pilar och pilkoger samt blomsterkransar. Höjd 53, längd 16 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Urtavla med nagg runt nyckelhål.