Förgylld brons. Vitemaljerad sifferring märkt "SIRONVAL A PARIS" (urmakare i Paris nämnd på olika adresser från 1820 t.o.m. 1850-tal. Urhus i form av biblioteksinredning med krönande byst av Rousseau. Höjd 37, längd 16 cm. Pendel och nyckel medföljer.