Mahogny och förgylld brons. Krönande oljelampa. Urhus på bågformation. Vitemaljerad urtavla märkt "Cedergren Stockholm". Höjd 41, längd 27,5 cm exklusive lös sockel. Pendel, nyckel och senare sockel medföljer.
Sekundära kulfötter, mahognyfaner saknas ställvis.