1294
732888

BORDSPENDYL, av Eugene Hazart (1838-1891, bronsmakare i Paris), Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Förgylld brons och vit marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Antide Janvier A PARIS". Rektangulärt postament med rundade hörn. Trillageflätad sockel med oval reliefmedaljong med herdesymboler. Runt urhus uppburet av heraldiska örnar. Krön med blomsterkvistar. Märkt på baksidan "Eug. Hazart, Paris". Höjd 45, längd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urtavlan ej ursprungligen tillhörande.

Denise Ledoux - Lebard: Versailles - Le petit Trianon, Paris 1989, sid. 174.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid. 240.

Modelltypen "au trillage" utfördes av Pierre-Philippe Thomire i Paris omkring 1780, troligen för Marie-Antoinette. Originalet står i hennes sängkammare på Petit Trianon.