1295
681512

UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Pierre Philippe Thomire, Paris, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons och glas. Skålarna med slipat rutmönster, bronsdelarna med dekor av lejontassar, lagerkransar och palmetter. Båda signerade "Thomire a Paris". Båda med Oscar II:s ägarmärkning i rött undertill. Höjd 34, diameter 22 cm.

Senare glas.

Tilläggslista

Glasen är senare.

Proveniens

Sannolikt drottning Josefina (1807-1876), i hennes bouppteckning förekommer från Tullgarn "4 Uppsatstallrikar af brons & kristall 2ne tallrickar hvarje samt "6 Uppsatstallrikar af brons & kristall 2 tallrickar hvarje.
I Oscar II:s (1829-1907) bouppteckning omnämns "8 Fatställningar, mindre med skålar" samt "16 bordsställ mindre med glasskålar, 8 i empire". I drottning Sofias (1836-1913) omnämns "8 fotställningar mindre med skålar".
Prins Carl Bernadotte (1911-2003).

Pierre Philippe Thomire (1751–1843), en av de främsta och skickligaste bronsfabrikörerna i Paris under empiretiden.