1293
682133

BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (1774-1839), urmakare i Stockholm från 1811, Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mahogny och förgylld brons. Krönande oljelampa. Urhus på bågformation. Vitemaljerad urtavla märkt "Cedergren Stockholm". Höjd 41, längd 27,5 cm exklusive lös sockel. Pendel, nyckel och senare sockel medföljer.

Sekundära kulfötter, mahognyfaner saknas ställvis.