1307
721326

RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Bärnsten. Snidad dekor av två ovala scener föreställande Ikaros resp. amoriner som bär vintunna. Ca 5x7,5 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Carl Ulrik Palm (1864-1954).

Seipel, Wilfried, Bernstein für Thron und Altar, Eine Ausstellung des Kunsthistorischen Museums Wien 2006, jämför föremål sid. 100.

Relieferna har troligen ursprungligen suttit på en möbel.