1318
399763

INGMAR BERGMAN (1918-2007), anteckningsbok med handskrivet drama, embryot till "Hets", 1930-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

26 sidor om hur skolpojken Jan-Erik i Stockholm möter flickan Vanja som inte är en skolflicka och som senare tar sitt liv. Detta är troligen första idén till det som senare blev hans manus till filmen"Hets" och som Bergman skrev under en konvalescens 1942-43. Bergman engagerades av SF som regiassistent och manusförfattare till filmen som spelades in 1943-44. Den omtalade slutscenen som i "Hets" filmades exteriört under Bergmans ledning har sin föregångare i auktionens manuskript. På pärmens insida är skrivet "Till Babs!".
Ett manuskript om tre sidor till "Föredrag hållet den 8 maj" medföljer liksom ett svartvitt fotografi av Bergman som gymnasist. Föredraget handlar om ett drama som utspelas på "dödens gamla färja" och är troligen liksom anteckningsboken från Bergmans gymnasietid.

Slitage, pärmarna och sidorna lösa. Enstaka fläckar. Förstrykningar och ändringar.

Proveniens

Skådespelerskan Barbro Hiort af Ornäs.