165
712124

TYGRULLAR, 2 st, siden. 777 x 71 respektive 702 x 72 cm. Kina sen Qingdynasti.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Det förra med crèmefärgad botten och tät guldfärgad blomsterdekor samt manufakturens inskription: Jiangnan vävning och manufaktur nr 74. Jiangnan refererar till Nanjing som är ett känt märke för textilier gjorda för det kejserliga hushållet. Den senare med blåviolett botten med polykroma fenixfåglar bland moln och pioner samt samma inskription.

Provenance: The collection of Director General Vilhelm Meyers. For more information, see below.

Obetydligt slitage.

Proveniens

The collection of Director General Vilhelm Meyers. A prominent Danish businessman who lived and worked in China during the years 1902-1935. He ran and owned the Andersen & Meyer Ltd, a company which at the time had about 25 000 employees.

Christopher Bo Bramsen: The Director General: Vilhelm Meyer - a Danish businessman's life in China. Copenhagen: G.E.C. Gads Forlag, 1993. 381 pp.