166
726889

TYGRULLAR, 2 st, siden. 1125,5 x 75,5 respektive 425 x 65,5 cm. Kina 1900-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Det förra med blekgul botten och tät ljusblå dekor av drakmedaljonger bland moln samt manufakturens inskription: Hongxinghe zhenzheng toulei (Verklig topp vävnad från Hongxinghe). Den senare med blekblå botten med polykrom dekor av blommor.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Inköpt i Shanghai inför bröllopet den 1 september 1949 mellan den högste chefen för the Textile Machinery inom V Sasoons handelshus John Wilson och Margit Bond som arbetade på den svenska beskickningen.