168
678843

MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.

Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
1 770 - 3 530 EUR
1 840 - 3 680 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Ljust kamelhårsfärgad botten med ljusbruna mönster av pioner, eviga knuten och bladslingor. Bred bård med fenixfåglar, fladdermöss och blommor i olika röda, bruna nyanser samt benvitt och gult.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, malskador. Sidorna med smärre trampveck och skador.

Proveniens

Inköpt i Kina före 1930. Avbildad på fotografi från 1930 taget i Shanghai.