169
732413

MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Polykromt landskap med Shoulao (det långa livets gud) i mitten, omgiven av de åtta odödliga (ba xian) – temat för mattan är odödlighet/långt liv, vilket också tranorna symboliserar- omgivna av tranor, hjort, moln. Nedtill skummande vågor. Kamelhårsfärgad bård med inskriptioner: Till vänster 富贵寿考 (fugui Shoukao), rika, prestigefyllda och långa liv. Överst 北京继长永造 (gjort av Jichangyong, Beijing). Jichangyong är en mycket känd tillverkare av mattor i Peking som startade 1894. Farfadern hade arbetat med mattor i kejserliga palatset i Beijing. Till höger, 延年益寿 (yannian yishou), förlänga livet och förbättra hälsan.

Något smutsig, smärre fläckar, lagning. Ställvis senare fransar.

Proveniens

Fotografi från omkring 1924 visar mattan hängande på väggen i en interiör.