200
664234

RULLMÅLNING, Jiang Jun (1847-1919), signerad, landskap i Yuankonstnären Ke Jiusi's stil.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Tusch och kalligrafi på papper. Ett rött sigill. 132,8 x 31,8 cm.

Veck, fläckar.

Proveniens

The German-Belgian businessman Friedrich (Frédéric) Dahlmann. The family living in Shanghai during the 1920's-1940's, then settling in Sweden.