203
638121

RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Berg med vattenfall, tusch och färg på papper. Signatur samt konstnärens sigill. 27,5 x 36,5 cm.
Flodlandskap med båt, tusch och färg på papper. Signtur samt konstnärens sigill. 28,5 x 36,3 cm.

Flodlandskapet med mindre defekter. Båda med mindre veck.

Proveniens

Inköpta 1971 på Shanghai Friendship Store av nuvarande ägaren.