204
643865

MÅLNING, kinesisk eller japansk kopia i Tangstil efter äldre original, troligen 12-1400-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Porträtt av Buddhistmunken Shan Wu Wei. Tusch och färg på siden. Kalligrafi med angivande av munkens dödsår, det 23.e året under Kaiyuans regering, motsvarande år 735. 76,7 x 36,5 cm (142 x 53,2 cm inklusive japansk brokadinramning).

Proveniens

Arne Bruun Rasmussen, Copenhagen, The estate Auction of the Art Historian Gustav Lorenzen, ABR Sale 152, 1963, Lot 1523.
The Collection of Art Historian Gustav Lorenzen Copenhagen.

Compare with a drawing of a monk (Arhat Kalika) in British Museum, excavated in 1919 by Aurel Stein, from Cave 17 at Qian Fo Dong, Dunhuang, and dated to circa 851-950, Tang dynasty. Museum Number 1919, 0101,0.163.