209
671871

HERBERT C. WHITE, Peking the Beautiful. Shanghai, China: The Commercial Press, Limited, 1927.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Med 70 fotografiska illustrationer. Helband i original med blå silkeklädsel och dekorativ bård i rött. Med ytterask i original.
Första upplagan med förord av Professor Hu Shih. Innehåller fotografier av monument i Kinas norra huvudstad med förklarande text.
Sällsynt bra skick.
40 x 32 cm.

Slitage, några få mindre fläckar.

Tilläggslista

Ytterasken med hårt slitage, mindre skador. Namteckning i bläck.