393
731190

MINIATYRDRYCKESKANNA, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Invändigt förgylld, cylindrisk på tre kulfötter med bladanfanger, locket med graverade blommor och pånitad blomma. Höjd 3, 8 cm, vikt 42 gram.

Proveniens

Skådespelaren Karin Eklund (hon var gift två gånger, andra gången med Ragnar Sachs).

Jmf.: Miniatyrkanna i Josef Sachs samling, pl. 8, nr. 18.