Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
301. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
301. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
305. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
308. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
310. VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
312. SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti.
312. SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
313. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
313. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
317. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
317. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
318. GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. URNA, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
319. URNA, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
321. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
321. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
323. SKÅL, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
323. SKÅL, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
325. YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
326. MEIPINGVAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
326. MEIPINGVAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
540 000 SEK
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
328. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
328. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
329. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
329. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
330. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
330. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
332. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
332. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
333. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
333. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
335. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
337. CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
337. CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
339. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
339. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
341. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
341. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
342. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
342. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
347. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
347. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
348. FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
348. FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
349. VASER med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
349. VASER med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
354. PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
356. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
357. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
358. KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
363. FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
364. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
369. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
370. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
371. TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
372. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
372. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
660 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
373. KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
373. KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
374. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
374. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
375. URNA med  LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
375. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
377. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
377. PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
380. FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
381. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
383. PILGRIMKRUS, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
383. PILGRIMKRUS, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
384. FAT, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke.
384. FAT, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
391. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
392. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
392. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
395. TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock.
395. TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
396. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
396. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
397. Niclas Warneck, Karlstad 1760. Dryckeskanna.
397. Niclas Warneck, Karlstad 1760. Dryckeskanna.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
398. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1777. Brännvinsskål.
398. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1777. Brännvinsskål.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
400. Pehr Zethelius, Stockholm 1771. Kaffekanna, rokoko.
400. Pehr Zethelius, Stockholm 1771. Kaffekanna, rokoko.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK