402
709278

Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1776. Karott med lock, rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Invändigt svag förgyllning. Rund, slät, locket med kälad kant och handtag i form av liggande kvist. Rakt svärtat trähandtag (avtagbart). Undertill lodangivelse 98 1/4 lo. Diameter 22 cm, total vikt 1.360 kg.

Bruksslitage, handtaget skadat.