403
633654

Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1776. Karott med lock, rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Invändigt svag förgyllning. Rund med rakt handtag av ebenholts. Locket med kälad kant och handtag i form av liggande kvist. Undertill lodangivelse 98 1/4 lo. Diameter 22 cm, vikt 1.256 gram.

Bruksslitage, handtaget skadat.

Modellen kallas i gamla bouppteckningar för "kastrull".