415
608672

Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 400 SEK

Invändigt förgylld. Oval på svängda bladfötter, livet med driven och ciselerad dekor av blommor, uppsvängd hänkel med blad. Stämplat vapen undertill. Längd 18 cm, vikt 219 gram.

Proveniens

Friherrliga ätten De Geer.