416
575113

Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Cylindrisk på svängda bladfötter med dekor av girlander., stansade bordyrer, på locket blomma, rakt svärtat trähandtag. Stämplar även på locket. Höjd 14 cm, vikt 290 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.