441
726930

BRÖLLOPSBÄGARE, av Fridrich Henrich Klinck, Stockholm 1727.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Delvis förgylld, på godronnerad fot, vågband och graverad kartusch med spegelmonogram under adlig krona. Graverad text: "Då min mor min fader gaf sin ägta trohets hand, min mormors fader denna skänk till brudegåfva gifvit, densamma af min mormors bror mig äfven skänker blifvit, på samma dagen, som jag knöt det samma dyra band. Båd far och son haft samma namn och lika släktkärt sinne och lefva lika med mitt lif hos mig i vördsamt minne". Höjd 17,5 cm, vikt 363 gram.

Proveniens

Margareta Elisabet Thoelin och Aron Hackman, i gåva av Joachim Kammerher d.ä. (ålderman)

Margareta Beata Hackman och Joh. Wigersten, i gåva av hennes mormors bror Joachim Kammerher d.y. (rådman i Stockholm) son till ovan nämnda Kammerher, ogift vilken antagligen inköpt bägaren efter sin systerdotter ofvannämnda Margareta Hackman f. Thoelin.

Louise Bessie Cöster och Erik Insulander, i gåva av Gustaf Insulander.