442
691038

BÄGARE, av Mattias Uthfall, Eskilstuna 1759.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvis förgylld, på profilerad och delvis räfflad fot. Vågband och stämplad lambrequin, livet med graverad banddekor och initialer. Undertill minnesgravyr. Höjd 20,5 cm, vikt 456 gram.

Bristning vid fotens fäste.