783
711468

TÄCKE. Rölakan. 213 x 136 cm. Skåne omkring 1820-1830. Sannolikt Yngsjö/Tuvåkra.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Tvådelat. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner och stiliserade livsträd, blommor och åttabladsstjärnor. Sicksackmönstrad bård med blommor och fåglar.

Ställvis något slitage, smutsigt, smärre fläckar och skador, malskador. Långsidorna med smärre skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42.