785
734424

TÄCKE. Rölakan. 167,5 x 120 cm. Skåne 1838. Färs/Gärds/Villands härad.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 970 - 4 410 EUR
4 140 - 4 600 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Tvådelat. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner, stiliserade män, kvinnor, fåglar, hjortar, livsträd, blommor, åttabladsstjärnor samt inskription: ANO 1838 och END under krona. Sicksackmönstrad bård med blommor.

Obetydligt slitage, något smutsigt, smärre fläckar, obetydliga skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42.