786
711472

TÄCKE. Rölakan. 193,5 x 126,5 cm. Skåne omkring 1820-1830. Sannolikt Yngsjö/Tuvåkra.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Tvådelat. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner och stiliserade livsträd, blommor och åttabladsstjärnor. Sicksackmönstrad bård med blommor och fåglar.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och malskador. Sidorna med smärre skador.

Tilläggslista

Omkring 1820-1830.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42.