787
703145

TÄCKE. Rölakan. 198 x 109,5 cm. Skåne omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Tvådelat. Botten täckt av breda terrakottafärgade ränder med stora stiliserade polykroma blommor och åttabladsstjärnor.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål.

Tilläggslista

omkring 1800. Sannolikt Ingelstads härad.