798
732319

SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Underglasyrmålad dekor i svart av fågel i spegeln mot en crèmefärgad fond. Kepen med band av pseudokufisk skrift, svart kant.

Något slitage, glasyrskador, lagad, kompletteringar.

Proveniens

Från Rolf Lampas samling, (R.L. född 8 november 1922). Rolf Lampa och hans fru Git var passionerade samlare av antikviteter och konst och har rest jorden runt för att hitta föremålen.

Inköpta i Iran (Persien) för 50 år sedan. Rolf Lampa var god vän med generalkonsul Harald Malmström i Iran och fick följa med och köpa in i på landsbygden i områdena. # 105,

Jämför Christie's, London, Sale 5499 - Indian & Islamic Works of Art and Textiles, 8 October 2010, # 202.