806
733929
MATTA. Antik Heris. 431,5 x 301 cm.
Matta. antik heris. 431,5 x 301 cm.

Benvit botten med närmast yttäckande terrakottamelerad medaljong, hörnornament, stiliserande blomslingor, man och tupp. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar flera knutrader.

Utropspris:

180 000 - 200 000 SEK

19 231 - 21 368 EUR

Klubbat pris:
175 000 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92