Madeleine Pyk – en samling F769
806
733929

MATTA. Antik Heris. 431,5 x 301 cm.

Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
17 100 - 19 000 EUR
19 500 - 21 700 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Benvit botten med närmast yttäckande terrakottamelerad medaljong, hörnornament, stiliserande blomslingor, man och tupp. Bred terrakottamelerad huvudbård med stora palmett- och blomrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar flera knutrader.