817
723921

MATTA. Semiantik Keshan, möjligen Motachem. 208,5 x 132,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Mörkblå botten med polykroma arabesk-, palmett- och blomslingor samt stor röd medaljong och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka. Korkull.

Obetydligt slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och obetydliga malskador.