820A
736984

MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Benvit botten med polykroma blomslingor, mytologiska figurer, fåglar, hörnornament samt stor medaljong med träd, fåglar och sittande dervisch vid vattendrag med fiskar. Benvit huvudbård med fåglar och blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.