824
699422

MATTA. Semiantik Kirman Laver Figural. 200,5 x 126,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Polykrom stadsvy med människor, djur, byggnader och träd. Brunblåmelerad huvudbård med reserver med inskriptioner.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga lagningar, kortsidorna saknar några knutrader, ställvis senare fransar.