841
729622

MATTA. Antik Täbris. 362 x 280,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Benvit spegel med stor polykrom medaljong och hörnornament med heratimönster. Rödmelerad huvudbård med stor arabesk-, palmett-, och blomranka. Flera smala sekundärbårder.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med malskador, en långsida med klistrat band på baksidan, något avkortade kortsidor.