844
676373

MATTA. Semiantik Täbris Figural. 185,5 x 138,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Mittfältet med polykroma härskarportsätt, inskriptioner och putti. Gulgrön huvudbård med palmetter, arabesker och blommor.

Något smutsig, smärre fläckar, ställvis påmålad, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och obetydliga skador.

Proveniens

From the Collection of Rolf Lampa, born November 8th 1922. Rolf Lampa and his wife Git has been passionate collectors of Antiques and Art and have traveled the world to find them.