853
721131

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

"Villa Björkbacken"

Signerad Johan Krouthén. Utförd 1889. Duk 35,5 x 49,5 cm.

Proveniens

Fru Karin Linde, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 522, "Internationella Höstauktionen", 4-6 dec 2001, kat nr 118.
Privat samling, Sverige.

Riksförbundet för bildande konst, utställning 129, "Den sköna verkligheten. Realism från 1700-talet till våra dagar", Stockholm, 1954.
Länsmuseet, Linköping, "Johan Krouthen", 10 maj - 16 aug 1981, kat nr 41.
Östergötlands Läns Museum, "Johan Krouthén - den ljusa idyllens mästare", 1994.

Gunnar Lindqvist, "Johan Krouthén - den ljusa idyllens målare", 1994, avbildad sid 54.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.