856
733960

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

"Stockholm från Mälaren"

Signerad O. Arborelius och daterad -86. Duk 55 x 90 cm.

Proveniens

Slakthusdirektör Bengt Låftman, Helsingborg.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Theodor Blanchs Konstsalong, Stockholm, "Konstnärsförbundets utställning", oktober - november 1886.
Nationalmuseum, Stockholm, "Olof Arborelius Minnesutställning", 11 februari - 10 mars 1943, kat nr 119 (avbildad helsida i katalogen).

Folke Holmér, "Olof Arborelius. Minnesutställning", 1943, omnämnd i förordet, sid 8.
Dagens Nyheter, Stockholm, 'Konstkrönika' - recension av utställningen på Nationalmuseum (se ovan), 19 februari 1943, omnämnd samt avbildad sid 2f.
Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i Svensk konst 1860-1885", 1945, omnämnd på sid 291 och upptagen i katalogdelen sid 349.
"Konst i svenska hem", band 6, upptagen samt avbildad sid 318 under samling 517: "Slakthusdirektör Bengt Låftman, Helsingborg".

Konstnär

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.