857
708074

Johan (John) Kindborg

(Sverige, 1861-1907)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
Johan (John) Kindborg
(Sverige, 1861-1907)

Hammarby sjö, Sickla sund

Signerad John Kindborg och daterad Sickla sund -91. Duk 76 x 113 cm.

Proveniens

Sidenfabrikör Oscar Mauritz Almgren (inköpt direkt av konstnären vilken var teckningslärare till hans barn om somrarna på sommarstället Svindersvik).
Professor Oscar Almgrens samling, Uppsala (i arv från ovanstående).
Målningen har sedan funnits i familjen i 3 generationer.

Motivet är taget från Hammarby sjö med Barnängen samt Vita bergen i bakgrunden.