871
707947

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Salongsliv" / "Bjudning med sångunderhållning"

Signerad A. Fridell. Troligen utförd 1923. Akvarellerad pennteckning 15,5 x 20,5 cm.

Karl Haskel, "Axel Fridell". Bilder 2", 1989, avbildad sid 240.

Reproducerad ur "Kaspers Jul" 1935.