909
696844

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
370 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Spårvagnshästar"

Signerad N.Kreuger och daterad 1910. Duk 126 x 153 cm.

(Möjligen) Exposition universelle et internationale, Ghent, Belgien, 6 april - 31 oktober 1913 (baserat på information från fragment av utställningsetikett a tergo).
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 257.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1910, sid 275 som nr 460 (under titeln "Grimman").

Omkring 1893 började Nils Kreuger experimentera med sin måleriteknik. Motiven blev alltmer stiliserade med klangfullare färgskala samt allt fastare formgivning. Dessa motiv framstår närmast som visioner av paradiset där naturen och djuren intar en central plats i kompositionen. Flertalet mindre pannåer samt förlagor bär vittnesmål om Kreugers nyvunna stil men tekniken återfinns även i ett flertal av de större dukar Kreuger arbetade med i sin ateljé i Stockholm där han tillbringade vintrarna från och med 1896.

Den Kalmarbördige konstnären kunde dock inte släppa greppet om hembygden helt och hållet utan tillbringade i regel från och med 1899 somrarna på Öland. Kreugers konst uppehåller sig ofta kring förhållandet mellan människan och djuren. Från 1880-talets Parismotiv där innerstadens eller förorternas nytillkomna boulevarder i Kreugers målningar framställs med hästdragna ekipage framförda av kuskar till de i Varberg tillkomna motiven med plöjande halländska bönder skildras människan och djuren i ett nära samband med varandra.

Efter hand tycks emellertid Kreuger i allt större utsträckning ha övergivit människorna i sina motiv och i stället sökt sig efter ett landskap enbart befolkat av djur i full frihet. Denna miljö fann Kreuger på Öland där han med förkärlek i sina motiv återgav hästar, kor och får i full frihet på Alvaret eller i Borgholms omnejd.

Kreuger beskrev själv sitt nyfunna paradis på följande sätt i ett brev till konstnärskollegan och kamraten Karl Nordström:

"Emellertid är här mycket vackert och då får det gärna vara lite lortigt hos bönderna. Byn är så pittoresk, ligger vackert på sluttningen mot Kalmarsund, så man ser halmtaken på ladorna emot sundets blå vatten och mot grönskande i fjärran förtonande skyar...".

Efter sekelskiftet antar Kreugers måleri allt större proportioner samtidigt som man kan ana en kompositionsmässig förskjutning där naturen alltmer hamnar i bakgrunden medan de avbildade djuren placeras nära bildytan vilket åstadkommer en monumental verkan.

Baserat på information i Kjell Boströms verkförteckning från år 1948 bör "Spårvagnshästar" vara ett motiv från Öland. I motivet kan man nästan förnimma den påtagliga öländska sommarvärmen som får de klara färgerna att lysa med styrka och intensitet omkring den framträdande hästen i förgrunden som söker svalka vid havet.