910
734841

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Bäcken på Alvaret"

Signerad N Kreuger och daterad Aug. 1909. Akvarell och blyerts 28 x 40 cm.

Proveniens

Tidigare i chefredaktör Lars Saxons samlingar, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 534, "Internationella Höstauktionen", 30 nov - 3 dec 2004, kat nr 140.
Privat samling.

"Konst i svenska hem", band 6, upptagen under samling 502: "Chefredaktör Lars Saxon, Valhallavägen 112, Stockholm".
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1909, sid 275 som nr 459a.