914A
735863

Herman af Sillén

(Sverige, 1857-1908)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Herman af Sillén
(Sverige, 1857-1908)

"Fregatten Vanadis, livbåtsövning"

Signerad H. af Sillén och daterad 97. Duk 70 x 126 cm.

Proveniens

Kapten A. Remahl, Stockholm.

Sjöhistoriska museet, Stockholm, "Herman af Sillén. Minnesutställning", februari 1942, kat nr 147.

Herman af Sillén räknas som en av Sveriges främsta marinmålare. Hans namn och målningar blev kända redan under hans levnad långt utanför Sveriges gränser. I nationalromantisk anda skapade Sillén ett fritt beskrivande måleri med impressionistiska anslag. Herman af Sillén var yrkesmilitär och marinmålare, två motpoler han sammanförde och det ena blev för honom inte mer viktigt än det andra. Han älskade havet och konsten blev hans sätt att uttrycka sin kärlek till det dramatiska livet på sjön. Herman af Sillén var också en stor fartygskännare och lyckades skickligt dokumentera de största och mest kända fartygen under sin samtid. Kung Oscar II beundrade hans mariner och kom att förvärva ett flertal, liksom kronprins Gustaf (senare Gustaf V) som ofta besökte hans ateljé. I "Fregatten Vanadis, livbåtsövning", är det drama på hög nivå, fartyget har fulla segel men besättningen har fullt upp

med att sätta livbåten i sjön, havet brusar och vindens kraft tar tag i betraktaren. Naturens oberäknelighet spelas upp framför våra ögon på havets scen.