915
734830

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Katarinahissen Stockholm 1891"

Signerad NKreuger och daterad 1891. A tergo daterad "Sept eller Oktober 1891". Pannå 23 x 14 cm.

Proveniens

Direktör Axel och fru Bessie Jacobsens samlingar, Djursholm (Nr 70a enligt etikett a tergo).
Fru Bessie Jacobsens samlingar, Stockholm.
Beijers Auktioner, Stockholm, "Vårauktion", 22 - 24 april 1987, kat nr 102.
Privat samling.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 542, "Internationella Höstauktionen", 28 nov - 1 dec 2006, kat nr 112.
Privat samling (inköpt på ovanstående auktion).

Nils Lago-Lengquist, 'En konstälskares hem i Djursholm. Direktör och fru Axel Jacobsen', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1930.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen under samling 379: "Fru Bessie Jacobsen, Narvavägen 35, Stockholm".
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 104, avbildad helsida i färg, Plansch IV, mot sida 104 samt upptagen i katalogen sid 237 som nr 177.
Hans Henrik Brummer (red.), "Nils Kreuger", 2004, omnämnd sid 112-113 samt avbildad i färg sid 113.

För Nils Kreuger liksom flertalet av kollegorna inom den så kallade opponentrörelsen var det framförallt ett mål som, slutligen, framstod som det främsta – att på svensk mark måla svenskt. Kreuger kom med tiden att framstå som en suverän skildrare av den svenska naturen, främst i trakterna kring Varberg, Kalmar eller på det öländska alvaret.

Emellertid hände det att Kreuger även skildrade storstadens topografi. En särställning bland dessa motiv intar, ”Katarinahissen Stockholm 1891”. Motivet från 1891 är djärvt beskuret och förgrunden upptas till stora delar av Katarinahissen. Bildformatet, den påtagligt blygsamma storleken på pannån samt det sätt på vilket motivet är beskuret ansluter i stora drag till de japanska träsnitt som under 1800-talets andra hälft var à la mode i framförallt Frankrike. Kreugers intresse för dåtidens japonism finns dokumenterat bland annat i de många skissböcker som finns bevarade från perioden.

Kreuger använde sig av denna kompositionsmodell i ett flertal av sina betydande verk från samma år. Andra framstående exempel utgörs av t. ex. "Vid vadet" (olja på duk, 90 x 42 cm, privat ägo, såld på Bukowskis 2007 resp 2010) samt "Mellan snövallarna" (olja på duk, 40,5 x 19,5 cm, privat ägo, såld på Bukowskis 2008).

År 1891 arbetade Kreuger alltjämt med påtaglig inspiration från det franska friluftsmåleriet. Det realistiska landskapsmåleri som praktiserades i bl. a. Grez-sur-Loing präglades av en blek färgskala ofta dominerad av ljusa ockratoner, grått och ljust blått. De svenska landskapsmålarna tilltalades av den disiga franska luftens förmåga att stämma landskapets färger i ett enhetligt ljus där starka kontraster och motsättningar saknades.

Att en hel del av dessa lärospån fortsatt praktiserades av Kreuger vid skildrandet av Katarinahissen framstår klart när man betraktar motivet. Det skira anslaget i målningen förstärks av den disiga tonen där hissen omsluts av rök och dimslöjor. Ett markant ”Kreugerskt grepp” är att markera hisskorgen som bildar en väl insatt ljuspunkt. Kjell Boström beskriver det enligt: "Katarinahissens smäckra stålskelett, som löser sig ur den disiga blånande luften med skymningsrosa moln vid horisonten utgjorde ett utomordentligt måleriskt motiv och den lilla hissen, som lyser med ett orangerött öga, jagad på sin färd mot höjden av en rökslinga från ångmaskinen, en spirituell och dekorativ accent".

I början av 1900-talet ingick akvarellen i direktör Axel Jacobsens omtalade konstsamling, vilken beskrivits enligt följande: "den utsöktaste samling konstverk, bland vilka första fiolen spelas av det imponerande tretalet Zorn, Liljefors och Carl Larsson". Förutom katalognumret inkluderade denna samling andra enastående målningar till vilka hör bl. a. "Utsikt från Skeppsholmskajen" (privat samling), "Une première" (privat samling), "Midnatt" (Zornmuseet, Mora) och "Brödbakning" (privat samling) av Anders Zorn samt "Bruden" (privat ägo) av Carl Larsson.

Nils Lago-Lengquist omnämner inte Nils Kreugers målning i sin presentation av de "konstälskande" direktör och fru Jacobsens samlingar i sin artikel från 1930. Klart framstår emellertid att denna lilla "pärla", där Kreuger med inspiration från franskt plein-air-måleri skildrade den gryende moderniteten i storstaden Stockholm, utan tvekan passade in i samlingens högklassiga urval.