920
722695

Hugo Birger

(Sverige, 1854-1887)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Hugo Birger
(Sverige, 1854-1887)

HUGO BIRGER Olja på duk, ej signerad.

Brevet. Duk 44,5 x 60,5 cm.

Uppfordrad duk, krackelerad.

Proveniens

Björcks konsthandel, oktober 1923, kat nr 8, planch III.
Hovjuvelerare K. Anderson, Stockholm.
Fru Signe Andersson, Villa KA, Stockholm.

Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, sid 317, nr 99.

Strömbom skriver "Ung dam i skär balklänning ligger på schäslong, stöder huvudet i h. hand. Framför henne syns i skenet av en oljelampa ett brev och en bukett. På golvet porträttfoto. T.v. en Louis XVI-stol, kopparskål m. bladväxter. I bakgr. mörk verdure. Läckert måleri i rik pâte, fri detaljering. Praktfullt färgdunkel.".

Konstnär