164
454180

Jean Bazaine

(Frankrike, 1904-2001)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Jean Bazaine
(Frankrike, 1904-2001)

"Torrent de Mars"

Signerad Bazaine och daterad -74. Duk 114 x 162 cm.

Proveniens

Galerie Maeght, Paris

Galeries nationales du Grand Palais, Paris, 30 mars - 28 maj 1990, avbildad i katalogen sid 110.

Jean Tardieu, Jean Claude Schneider och Viveca Bosson, "Jean Bazaine", 1975.