Kan inte nå servern
74
772567

Vera Nilsson

(Sverige, 1888-1979)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Marcus Kinge
Stockholm
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Vera Nilsson
(Sverige, 1888-1979)

"Porträtt av Hilding Linnqvist"

Signerad VN och daterad 1921. Duk 61 x 46 cm

Proveniens

Bukowskis och Svensk-Franskas Konstauktioner, Stockholm, "Höstauktionen, 3 december 1976, kat nr 115, avbildad i katalogen.
Göran Dahlin, Wittstocksgatan Stockholm.

Utställningar

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, "Jubileumsutställningen 40 år", 15 november - 7 december 1958, kat nr 39.
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Vera Nilsson-Retrospektiv utställning", 1975, kat nr 29.
Eskilstuna konstmuseum, Eskilstuna, "Vera Nilsson", 25 february - 8 april 1990.
Lunds konsthall, Lund, "Vera Nilsson", 21 april - 4 juni 1990

Litteratur

Göran M Silfverstolpe, "Vera Nilsson", SAK, publikation 95, avbildad sid 40.

Övrig information

Ögonen, den lilla mustaschen och den smaragdgröna slipsen. Att måla sin konstnärskollega måste utgöra något av det mest förekommande konstnärer emellan. Tala om tillgänglig och förstående modell! 1921 är Hilding Linnqvist 30 år, Vera Nilsson tre år äldre. Vid den här tiden borde båda ha befunnit sig i Paris. Hon kommer att bli kvar där och snart föda sin dotter Ginga medan han lämnar storstaden för att tillbringa långa tider i den medeltida byn Chinon. Idag är det en hisnande tankelek att föreställa sig omständigheterna och världen i omvälvning i denna tid och plats. Ett sargat Europa laddat av framtidsoptimism och en kreativ bubblande kittel som ingen sett maken till – varken förr eller senare. Konstnärerna både formulerade det nya och förutspådde fortsättningen. Picassos les Demoiselles d’Avignon från 1907 blev den mest synliga symbolen för kubismens genombrott.

Medan Hilding Linnqvist kom att uppehålla sitt konstnärskap vid människans nya villkor med utifrånblickar och utifrån ett kollektiv, skulle Vera Nilsson kunna sägas ha gjort detsamma, men från individperspektiv. Hennes ansikten är inte bara djuplodande porträtt, utan utgör kartliknande landskap över händelseförlopp och personliga berättelser om smärta och erfarenhet. Under åren kring och efter första världskriget utför Vera Nilsson en rad oförglömliga porträtt av människorna i hennes närhet. Perspektivet är ofta traditionell halvfigur, men därutöver finns ingen som helst strävan efter harmoni. Vera Nilsson är ständigt ute efter sanningen helt enkelt för att den är innerligt empatisk, humoristisk och mest intressant. Självklart var det för mycket för den normativa svenska kritikerkåren. Men Vera Nilsson skulle vinna hela striden. Idag är hennes plats i det modernas genombrott huggen i sten och originaliteten placerar henne på konstens absoluta topp.

Konstnär

Vera Nilsson är främst känd som bildkonstnär, född i Jönköping. Hon är utbildad vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Konsthögskolan Valand i Göteborg och på Académie de la Palette i Paris. Hon gör sin första utställning i Köpenhamn tillsammans med Mollie Faustman. Samma år, 1922, ställer hon som enda kvinna ut på Liljevalchs konsthall tillsammans med ”Falangen”. Falangen var en sammanslutning av 17 svenska konstnärer där stommen utgjordes av tidigare elever hos Henri Matisse: Leander Engström, Arvid Fougstedt och Einar Jolin. Vera Nilson var expressionist och målade ofta med kraftfulla penseldrag och intensiva färger. Hon inspirerades ofta av både El Greco och Vincent van Gogh. Som första kvinnan på 1900-talet blir hon invald i Konstakademin och tillsammans med Sigrid Hjertén är Vera Nilsson en av Sveriges främsta kvinnliga konstnärspionjärer.

Läs mer